Bez peněz se při cestování obejdete jen velmi těžko, ale pojí se s nimi i řada nástrah a věcí, které je potřeba si ohlídat. "Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že cestují mimo Evropskou unii anebo se budou pohybovat v malých městech nebo vesničkách, kde třeba nemusí najít bankomat a nebudou mít možnost si vybrat,"řekla Pátek.
"Rozhodně doporučuji vždy mít i peníze v hotovosti, ať jsou to eura nebo dolary, které případně v zemích mimo Evropskou unii potom můžeme směnit," pokračovala. Ale i to není jen tak. "Jsou země, které neakceptují všechny bankovky. Je důležité se pídit po tom, které bankovky ta země akceptuje. Jsou země v Africe, které vám nevezmou žádnou 100dolarovku, která je starší než roku 2023 nebo 2007," vysvětlil Papež.
[chooze:article;value:558079]
A když už jste u bankomatu, je třeba mít se pořád na pozoru. "Je důležité se rozhodnout, jestli chcete z bankomatu vybírat měnu podle českých korun nebo podle dolarů. My vždycky doporučujeme, pokud platíte kartou a zeptá se vás to, jestli chcete platit korunou nebo místní měnou, rozhodnout se pro místní měnu," uvedl Papež s tím, že tak získáte výhodnější kurz.
Pátek taky nedoporučuje mít všechny peníze na jednom místě. "Kdyby došlo k nějaké krádeži nebo ztrátě, tak by člověk nepřišel úplně o celou sumu," popsala. Zároveň radí mít peníze rozměněné na menší bankovky, aby turista při placení za drobnosti, třeba na tržišti, nemusel vytahovat celý obnos. To by mohlo přilákat zloděje.
[chooze:article;value:556924]
Ani na hotelu pak není dobré peníze ukládat nedbale. Pátek radí vždy využívat trezor, pokud je k dispozici. "Pokud pas, peníze nebo jakéhokoliv jiné cennosti nebudou uloženy v trezoru, tak tam nebude ani fungovat žádné pojištění a podobně," dodala Pátek k tomu, co se děje v případě vloupání.