Přestože je výstavba nutná, často je nedokončená. Chybí infrastruktura, školy, školky a dobře fungující kanalizace. S tímto se před pár lety potýkali lidé v nové části obce Chýně. To se ale podle developerů už změnilo. "Snaží se, aby ty obce, kde je výstavba, z toho měly nějaké benefity a ti lidé byli více naklonění výstavbě," vysvětlil developer Maxmilian Sup.
Největší spory však podle developerů vznikají, když stavba ohrožuje zeleň, což může výstavbu výrazně zpomalit. Například v Senohrabech u Prahy by měla začít výstavba domů. Proti tomu jsou ale tamní obyvatelé, kteří se bojí, že se poškodí přírodní ráz Posázaví. "V plánovací smlouvě se obec Senohraby zavazuje, že umožní těchto osm rodinných domů postavit. Více není třeba ze strany obce komentovat," uvedla starostka Senohrab Helena Pechlátová (za Senohraby Dohromady).
Některá města, například Říčany, se dokonce rozhodla omezit výstavbu nových bytů. "Nechceme, aby se město překotně rozrůstalo, aby se tu stavělo bytů příliš mnoho a rychle," prohlásil starosta Říčan David Michalička (Klidné město).
[chooze:article;value:550308]
Podle odborníků by se mělo stavět více bytových domů, aby se dále neprohlubovala krize s bydlením. Nejvíce byty chybí v Praze. "Nedostatečně se staví, A jelikož poptávka převyšuje nabídku, tak ceny neustále rostou. A bydlení je pro lidi stále méně a méně dostupné," dodal Sup.
Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje program Dostupné bydlení. Ten je určen pro obce, kraje a další organizace, které z něj mohou získat až 90 procent podpory z celkových nákladů, ale pouze ve spojení s úvěrem.
"Ministerstvo pro místní rozvoj samosprávám nabízí různé nástroje, jak dostupnost bydlení zvýšit. V říjnu to například budou zvýhodněné úvěry na výstavbu, opravy nebo nákupy nájemních bytů za 7 miliard korun," sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová.
Stavbu nových bytů také podle odborníků brzdí zdlouhavé stavební povolení a zastaralý územní plán.